Casio’dan yazıcılarda 2.5D devrimi

Artık yazıcıdan normal bir kağıda bastığınız desenlerin orijinali kadar gerçekçi olmasını sağlayabileceksiniz. Casio yazıcı sektöründe 2.5D devrimini başlatıyor.

Bugün yazıcı dünyasında 3D kavramı çok yaygın hale geldi ve kalem tarzında geliştirilmiş yazıcılara kadar pek çok çeşide rastlamak mümkün. Casio ise yazıcı sektörüne 2.5D kavramını getirmeye hazırlanıyor.

 

Bildiğimiz üzere kağıt üzerine standart baskı ve 3 boyutlu modellerin baskısını yapabildiğimiz 3D baskı tipleri var. 2.5D ise bu ikisinin arasına konumlanıyor. Kağıttan vazgeçmiyor ancak baskılar birebir gerçekmiş görüntüsü veriyor.

 

Casio’nun Mofrel teknolojisi üzerine inşa ettiği 2.5D baskı makinesi sıradan görünümlü kağıtlara farklı desenler basabiliyor. Deri veya kumaş gibi en ince ayrıntısına kadar desenler basabilen makine ayrıca ek kaplama ile taş, ahşap, seramik gibi yüzeyleri de taklit edebiliyor. Gelecekte gerçekçi yüzey kaplamaları için Mofrel yazıcılar iyi bir potansiyele sahip.

İlginç teknoloji

 

Mofrel teknolojisinde dijital kağıt adı verilen yeni bir kağıt çeşidi kullanılıyor. Bu kağıt çeşidi inkjet katmanı, ortada ısıya duyarlı mikro toz katmanı ve bir film çeşidi olan PET alt katmanı barındırıyor. Mikro tozlar ise sıvı hidro karbon ile kaplanmış termo plastik reçine barındırıyor. Bu tozlar ısıya maruz kaldığında deseni kağıt üzerine bırakıyor.

 

Desenin oluşmasını daha iyi kontrol edebilmek için öncelikle desen en üstteki PET filme karbon kullanılarak basılıyor. Daha sonra karbon parçacıkları ısıyı alttaki mikro toz katmanına odaklıyor. Toz parçaları da 1.7mm genişleyerek deseni inkjet katmanın üzerine çıkarıyor. Son olarak film sıyrılıyor ve renk baskısı için hazır hale geliyor. Bazı teknik sorunlar aşılırsa mikro tozlar 2.5mm seviyesine kadar genişleyebilecek ve böylece daha az toz parçacığı kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir